Bezsenność u niemowląt – czy to niebezpieczne?
Bezsenność – choroba XXI wieku – alarmują specjaliści. Czy ten problem dotyczy także niemowląt? Jakie może mieć konsekwencje niedobór snu dla dziecka?
Nieprzespana noc - bez względu na przyczynę - zawsze ma swoje nieprzyjemne konsekwencje następnego dnia. Złe samopoczucie, rozdrażnienie, utrudniona koncentracja - to tylko niektóre z dolegliwości , które mogą się pojawić i dezorganizować skutecznie nasze funkcjonowanie. Jeśli bezsenność trwa dłużej jej skutki mogą być znacznie poważniejsze - alarmują naukowcy z Laboratorium Snu i Neuroobrazowania na Uniwersytecie w Berkeley. Organizm pozbawiony odpowiedniej ilości snu przez dłuższy okres czasu odczuje to dotkliwie i w sferze fizycznej i psychicznej. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
Czy kłopoty ze snem i ich negatywne skutki dotyczą także dzieci? Sen dla niemowląt to podstawa ich prawidłowego rozwoju. Podczas snu maleńki organizm zwalnia swój tryb pracy o ok.33% . Wolniej przebiega proces metabolizmu, wolniej pracuje serduszko i układ oddechowy, natomiast układ odpornościowy dziecka jest wówczas mobilizowany do działania i wzmacniania całego organizmu. Również układ nerwowy podczas snu intensywnie rozwija się i dojrzewa. Układ hormonalny pracuje intensywniej - wydzielając przede wszystkim tak ważny dla dziecka hormon wzrostu. Gdy dziecko śpi - porządkują się także wszystkie zebrane w ciągu dnia emocje.
Ważne jest, by dziecko od pierwszych chwil życia miało zapewnione optymalne warunki do zdrowego snu. Warto zadbać o systematyczne wietrzenie pomieszczenia, w którym dziecko śpi, o to by temperatura była odpowiednia, by dziecko nie przegrzewało się, ale też by nie marzło. Gdy maluszek ma suchą pieluszkę i pełny brzuszek nic nie powinno już go niepokoić. Specjaliści doradzają by wprowadzać w życie dziecka odpowiednie wieczorne rytuały - takie jak wieczorna kąpiel, wyciszającą muzykę, przyciemnione światło, by dziecko uczyło się kiedy jest noc, a kiedy dzień - ponieważ nie rodzi się z taką wiedzą, dopiero obserwacje uczą je tego rozróżnienia. Jeśli mimo wszystko dziecko śpi niespokojnie i budzi się w nocy - być może jest głodne, bo jego potrzeby stale wzrastają. Jeśli mama karmi dziecko mlekiem modyfikowanym może na noc przygotowywać specjalne mleko o większej gęstości np. Mleko HUMANA 2 Plus Na dobranoc. Jest to mleko wzbogacone o płatki gryczane i ryżowe, które są lekkostrawne, nie zawierają glutenu, a powodują , że dziecko ma uczucie sytości na dłużej i dzięki temu może spokojnie przespać noc.
Naturalną i bezpieczną pomocą w przesypianiu nocy może także być ziołowa herbatka dla niemowląt, w skład której wchodzą np. melisa, kwiat malwy, kwiat lipy, tymianek.