Dzieci wcale nie są złe
„Moje dziecko jest takie niegrzeczne” – to zdanie często można usłyszeć z ust zniechęconych rodziców, którzy przyczyn trudności wychowawczych zazwyczaj upatrują w najmłodszych. Czy słusznie? Odpowiedź można znaleźć podczas Treningów Skutecznego Rodzica, które odbywają się w różnych miastach Polski.
Choć rozmaite kursy z roku na rok zyskują na popularności, w Polsce wciąż niewielu rodziców myśli o tym, by przygotowywać się do swojej roli podczas profesjonalnych szkoleń.
- Okazuje się, że instynkt rodzicielski nie zawsze wystarcza i pomimo dobrych intencji, relacje z dzieckiem nie układają się najlepiej - mówi pedagog Iwona Lipowska z Centrum Komunikacji Gordona, wiceprezeska Fundacji Wychowanie Bez Porażek i certyfikowana trenerka TSR. - Poprzez różne, często nieświadome zachowania, zamiast budować więzi, niszczymy je - dodaje.
Co to takiego TSR?
Twórcą Treningu Skutecznego Rodzica jest dr Thomas Gordon - nieżyjący już amerykański psycholog, psychoterapeuta, trzykrotnie nominowany do pokojowej nagrody Nobla. Podczas szkoleń Gordona rodzice uczą się sposobów komunikacji w rodzinie, w których odchodzi się od przekonania, że w procesie wychowania niezbędne jest stosowanie systemu nagród i kar. - Metoda Gordona nie jest arbitralnym rozwiązaniem wszystkich rodzicielskich problemów. Nie polega także na sterowaniu zachowaniem, ale budowaniu trwałych, relacji z dziećmi - zaznacza I. Lipowska. - W naszym programie szkoleniowym uczymy rodziców komunikowania swoich emocji i potrzeb, a także rozwijania tych umiejętności u swoich pociech tak, aby osiągnąć wychowawczy sukces. Dzieci, które potrafią wyrazić to, co czują, rzadziej zachowują się źle, ponieważ wprost komunikują swoje potrzeby i emocje. Nie muszą za wszelką cenę zwracać na siebie uwagi.
Wychowanie bez porażek
Thomas Gordon jest autorem wielu książek wydanych aż w 28 językach. Ich sprzedaż przekracza rocznie 6 milionów egzemplarzy. W Polsce ukazały się między innymi tytuły: „Wychowanie bez porażek", „Wychowanie bez porażek w praktyce" oraz „Jak dobrze żyć z ludźmi". Metody dr Gordona nie można jednak nauczyć się z książek. - Kurs zawiera unikalne treści, materiały i przede wszystkich mnóstwo ćwiczeń praktycznych. Czym innym jest czytanie o metodzie, a czym innym nauka jej stosowania w praktyce. Trening Skutecznego Rodzica jest bardzo dobrze dopracowany merytorycznie i metodycznie, poparty materiałami wizualnymi i książką. Dużo daje także interaktywny sposób prowadzenia zajęć - mówi I. Lipowska.
Plus za plusem
Doświadczenia rodzin po kursie TSR pokazują, że dzieci wychowywane w oparciu o metodę Gordona stają się bardziej twórcze, pewniejsze siebie i samodzielne. Opiekunowie (w kursie mogą uczestniczyć nie tylko rodzice, ale także dziadkowie czy inne osoby zajmujące się wychowaniem - red.) zyskują przede wszystkim szansę poprawy relacji z dziećmi, ale także uczą się jak skutecznie rozwiązywać konflikty. Umiejętności zdobyte na kursie TSR znajdują swoje zastosowanie nie tylko w relacjach z dziećmi, ale także relacjach partnerskich czy życiu zawodowym. Praktyka w stosowaniu Gordona pokazuje, że już nawet dwulatki mogą umiejętnie artykułować swoje emocje i potrzeby. Metoda Gordona działa na dzieci w każdym wieku - i co bardzo ważne - pierwsze efekty szkolenia można zauważyć praktycznie z dnia na dzień. - Po ukończeniu takiego treningu będziemy uczestnikami rewolucji w relacjach rodzinnych - zapewnia psycholog, Magdalena Dotkuś, doktorantka SWPS, związana z Centrum Komunikacji Gordona i certyfikowana trenerka TSR.
Treningi Skutecznego Rodzica odbywają się m.in.: we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Głogowie, Jeleniej Górze, Solcu Kujawskim, Legnicy, Raciborzu i Białymstoku. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie: www.gordon.edu.pl .
Centrum Komunikacji Gordona rozpoczęło swoją działalność w 2005 roku i od tej pory jest wyłącznym licencjonowanym reprezentantem Gordon Training International w Polsce. Jest firmą szkoleniową i edukacyjną oferującą szkolenia mające na celu poprawienie efektywności i jakości relacji międzyludzkich. Więcej informacji na: www.gordon.edu.pl .
Nadesłał:
Intro Media
|