Eksperci radzą, jak wybrać prezent dla dziecka


Eksperci radzą, jak wybrać prezent dla dziecka
2016-12-13
Według firmy badawczej Deloitte 70% osób pozostawia kupienie prezentów na grudzień. Jeśli nadal nie możesz zdecydować się, jaki prezent będzie najlepszy dla dziecka, to koniecznie przeczytaj porady ekspertów: pedagoga, psychologa i eksperta ds. bezpieczeństwa, którzy podpowiadają jak dobrze wybrać.

Idealny prezent dla dziecka powinien spełniać kilka istotnych kryteriów: powinien być bezpieczny, posiadać walory edukacyjne (aby korzystnie wpłynąć na rozwój pociechy) i estetyczne (aby spełnić wymagania rodziców). Przede wszystkim jednak musi być dostosowany do rozwoju – a więc do potrzeb i możliwości – dziecka. Jakich? O tym w dalszej części artykułu.

Przeczytaj również:

 

Bezpieczeństwo – najważniejsze kryterium przy wyborze prezentu dla dziecka

Szukając produktu dla malucha warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego bezpieczeństwo oraz jakość produktu. – Wybierając prezent dla dziecka należy sprawdzić czy jest on zgodny z zasadami bezpieczeństwa. Produkty powinny być wykonane z odpowiedniej jakości materiałów, dlatego dobrze jest, gdy są one przebadane pod kątem użytych tekstyliów. Rzeczy przeznaczone dla najmłodszych podlegają rygorystycznym normom obowiązującym na terenie Unii Europejskiej. Przykładowo dla zabawek, rowerków biegowych czy mat edukacyjnych jest to seria norm EN 71 – mówi Tomasz Rutkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa marki Kinderkraft.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim sprawdźmy czy produkt, który chcemy kupić, posiada oznakowanie „CE” będące deklaracją producenta, że towar spełnia wymagania dyrektyw Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa. Następnie zweryfikujmy, czy jest on przeznaczony dla odpowiedniej grupy wiekowej. Sprawdźmy też czy zabawka nie ma ostrych, niebezpiecznych krawędzi, wystających elementów, które mogą zranić malucha, czy niestabilnych komponentów, którymi dziecko może się zadławić. Na koniec zweryfikujmy, czy jest dołączona instrukcja użytkowania/montażu w języku polskim. Jeśli nadal – po przejściu powyższych kroków – nie jesteś pewna/pewny tego, czy zabawka jest bezpieczna, możesz sprawdzić na stronie UOKiK, czy znajduje się ona w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami. Jeśli tak – warto wybrać inną rzecz.

 

Walory edukacyjne, aby wspomóc rozwój malucha

Innym ważnym kryterium wyboru doskonałego prezentu pod choinkę jest aspekt edukacyjny. Dobrze dobrane zabawki lub inne produkty dla dzieci (takie jak bujaczki, leżaczki, foteliki, krzesełka itp.) powinny stymulować malucha do rozwijania nowych umiejętności lub umożliwiać doskonalenie tych, które dziecko już posiada. - Ważne jest, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: czy chcemy aby prezent tylko „bawił” czy „uczył”, a może jedno i drugie? Każde z tych rozwiązań jest dobre. Niewątpliwie trzeba jednak wziąć pod uwagę – oprócz wieku – jeszcze to, co dziecko lubi, czym się interesuje, bo to właśnie taki prezent sprawi mu radość. Dobrze dobrany i interesujący prezent może niepostrzeżenie pomóc dziecku pokonać trudności edukacyjne, np.: kłopoty z liczeniem, ortografią itd. Istotne jest również to, aby zabawka pozostawiała przestrzeń na rozwój kreatywności, twórczości czy myślenia – podkreśla Marta Kondracka-Szala, pedagog.

 

Zabawki, które sprzyjają poświęcaniu czasu dziecku

Eksperci pozostają zgodni, że dla dzieci ważne jest, aby otrzymane prezenty umożliwiały spędzanie czasu z rodziną i wzmacniały więzi rodzinne. – Musimy pamiętać, że największą przyjemność dziecku daje wspólne spędzanie czasu z bliskimi osobami, a nie posiadanie wybranych konkretnych przedmiotów. Bez stworzenia okazji, w której maluch będzie obserwował, jak można bawić się zabawkami, będą one bezużyteczne. Starajmy się zatem wybierać zabawki, które stworzą okazję do wspólnego spędzania czasu z dzieckiem – zamiast kolejnej gry komputerowej wybierzmy raczej grę planszową, do której może zasiąść cała rodzina – sugeruje Paulina Nowakowska, psycholog.

- Uważam, że wartościowy prezent dla dziecka – niezależnie od tego, ile ma ono lat – to taki, który będzie przyczyniał się do spędzania czasu z rodzicami. Pomysłów jest tu mnóstwo, np. gra planszowa, teatrzyk kukiełkowy, puzzle, zestawy do zabaw tematycznych, kreatywnych czy kolorowanka podłogowa – dodaje Marta Kondracka-Szala.

 

Prezent dostosowany do etapu rozwoju dziecka

Zabawki muszą być dostosowane do wieku dziecka, czyli odpowiadać jego faktycznym umiejętnościom i stadium rozwoju, gdyż tylko wtedy będą dawały mu radość, jednocześnie ucząc i rozwijając wyobraźnię czy umiejętności. Warto pamiętać, że stawianie przed małym człowiekiem zbyt dużych wyzwań może rodzić w nim niepotrzebne frustracje i budzić zniechęcenie. – Wraz z rozwojem zabawa dziecka nabiera funkcji symbolicznej – pociecha zaczyna w kreatywny sposób używać rekwizytów oraz atrybutów przedmiotów, które spotyka w codziennym życiu. Lepiej więc wybrać te zabawki, które rozwijają wyobraźnię - jak np. lalki, zestawy mini produktów spożywczych, atrybuty wykorzystywane w różnych zawodach. Im młodsze dziecko, tym lepiej aby forma zabawki była jak najbardziej zbliżona do rzeczywistych przedmiotów – mówi Paulina Nowakowska.

 

Prezenty dla noworodka (od urodzenia do 4. tygodnia)

Na początku noworodek wodzi jedynie oczami za światłem i przedmiotami, bywa, że przez chwilę wpatruje się w jeden przedmiot. Na tym etapie warto rozważyć zakup prezentu, który wspomoże rodziców w opiece nad dzieckiem. Wózek wielofunkcyjny czy porządny fotelik samochodowy to przecież znaczny wydatek dla świeżo upieczonych rodziców – być może warto zatem pomyśleć o jednym wspólnym prezencie od cioć i wujków?

 

Prezenty dla dzieci w okresie niemowlęcym (od 1. miesiąca do roku)

Później, od drugiego miesiąca, dziecko zaczyna interesować się rzeczami wokół, przysłuchuje się dźwiękom, śledzi ruch. Od 4. miesiąca z kolei potrafi przytrzymywać zabawki obiema rękami, a także zaczyna wkładać je do buzi. Wraz z rozwojem w kolejnych miesiącach zaczyna aktywnie interesować się przedmiotami: może ich szukać, wyrzucać na podłogę np. z wózka i wyciągać rękę, aby je podnieść. Na tym etapie rozwoju doskonale sprawdzą się prezenty rozwijające zmysły dziecka – mogą to być np. bujaczki z kolekcji SEED wyposażone w kolorowe karuzele, bezpieczne lusterka i różne melodyjki. Dobrze sprawdzą się też miękkie pluszowe zabawki czy lalki z wyraźnie zarysowanymi, przyjaznymi twarzami.

 

Prezenty dla dzieci w okresie poniemowlęcy (1-3 r.)

W okresie poniemowlęcym dziecko wchodzi w najintensywniejszy etap rozwoju emocjonalnego i motorycznego. Jeśli zależy nam, aby wspomóc progres, to zainwestujmy np. w edukacyjne zabawki typu akcja-reakcja, czyli takie, które wymagają układania, sortowania, budowania, łączenia ze sobą różnych elementów, popychania czy ciągnięcia. Idealne będą również rowerki biegowe (np. Runner, 2Way), którymi maluch będzie poruszał się poprzez odpychanie się nóżkami. Kilka miesięcy później najlepszymi zabawkami dla dziecka mogą być pojazdy, takie jak samochody, wywrotki, pociągi. Mniej więcej po tym, jak maluch skończy 3,5 roku zaczyna dociekliwie interesować się wszystkim wkoło, zadaje mnóstwo pytań. W tym okresie warto zainwestować w książeczki tematyczne z kolorowymi obrazkami, które będą jednocześnie odpowiadać na nurtujące przedszkolaka pytania. Ze względu na rozwój umiejętności manualnych, warto również wybierać na prezent produkty umożliwiające tworzenie: kredki, pisaki, plastelinę itp.

Tych kilka praktycznych porad pomoże wybrać najodpowiedniejszy prezent dla dziecka. Warto też pamiętać, aby konsultować kupno upominku z dorosłymi, dyskretnie podpytując rodziców, co maluch chciałby dostać od Mikołaja. Często to opiekunowie wiedzą najlepiej, co sprawi mu największą radość – a przecież w kupnie prezentu o to właśnie chodzi.

 

Artykuł przygotowany z ekspertami: Pauliną Nowakowską – psychologiem, Martą Kondracką-Szalą – pedagogiem oraz Tomaszem Rutkowskim – ekspertem ds. bezpieczeństwa marki Kinderkraft.

Nadesłał:

Tabasco Media Communications

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl