Jak odkryć i rozwijać talent dziecka


Jak odkryć i rozwijać talent dziecka
2009-07-29
Czym właściwie jest talent? Termin ten najczęściej kojarzymy z ponadprzeciętnymi zdolnościami, pasją i ekspresją twórczą. Ekspert Akademii Misia Haribo, pedagog Halina Żórawińska radzi jak dostrzec i rozwijać talent u dzieci w wieku przedszkolnym.

Odkrycie i stymulowanie rozwoju talentu dziecka wymaga spędzania z nim czasu. Brzmi to jak truizm, jednak tylko obserwując pociechę podczas codziennych zajęć i zabawy można dostrzec jej zdolności. Trzeba też pamiętać, że na to, czy dziecko będzie miało szansę te zdolności rozwijać wpływ mają także cele, jakie przed nim stawiamy. Wygórowane wymagania i krytyczne oceny to najlepszy sposób na zniechęcenie malucha do podejmowania aktywności. Zamiast tego powinniśmy doceniać zaangażowanie i postawę twórczą. To one są bowiem głównym motorem działania, a w konsekwencji również rozwoju talentu. W odkrywaniu uzdolnień chodzi również o to, aby poznawanie świata odbywało się poprzez zróżnicowaną zabawę. Próbując sił w rozmaitych aktywnościach z czasem dziecko wybierze te, które będą sprawiały mu najwięcej radości. Być może będzie to malowanie, śpiewanie lub sport. Rolą rodziców i nauczycieli jest pobudzanie ciekawości oraz baczna obserwacja dziecka, w której pomocne mogą być wskazówki eksperta Akademii Misia Haribo, pedagog Haliny Żórawińskiej.

Po pierwsze bacznie obserwować
Dążenie do poznawania świata należy do naturalnych skłonności dziecka. Podczas odkrywania zastosowań rozmaitych przedmiotów i nabywania nowych umiejętności, ujawniają się specyficzne predyspozycje malucha. Jest to moment, w którym rodzice oraz nauczyciele mogą zaobserwować, które czynności przychodzą dziecku z dużą łatwością - co może być oznaką zainteresowań lub zdolności w danej dziedzinie. 

Pozwólmy dziecku próbować
Rozwój specyficznych uzdolnień jest procesem długotrwałym, w którym powinniśmy nieustannie pobudzać ambicje malucha - zachęcać go do wytrwałości i podejmowania kolejnych prób. Aby pomóc dziecku w odkryciu jego pasji warto dostarczać mu propozycje różnorodnych działań, z których z czasem wybierze te, które sprawiają mu największą przyjemność.

Rozwijanie talentu zaczyna się w domu
Miejscem, w którym dla dziecka rozpoczyna się poznawanie świata jest dom. Na tym etapie nauki jego przewodnikami są przede wszystkim rodzice, którzy poprzez atrakcyjne zabawy, mogą nieustannie poszerzać jego wiedzę. Dzięki wspólnie spędzanemu czasowi dziecko uczy się słuchać i skupiać uwagę na wykonywanych czynnościach oraz nabywa umiejętności kształtowania rzeczywistości, co ma niezwykle istotny wpływ na rozwijanie wyobraźni twórczej. 

Wyrazić siebie poprzez talent
Możliwość wyrażania siebie poprzez rozmaite aktywności jest nieodłącznym elementem rozwoju talentu, stanowiącym siłę napędową zdobywania nowych umiejętności. Ekspresja twórcza dzieci – właściwie stymulowana przez otoczenie, np. chwalących kolejne osiągnięcia rodziców i nauczycieli – ma również korzystny wpływ na przebieg procesów poznawczych i prawidłowy rozwój emocjonalny.

Dziecku potrzebna jest motywacja
Odkrywanie i pielęgnowanie talentów, powinno stanowić stały element wczesnej edukacji, począwszy od dostrzeżenia przez rodziców i wychowawców drzemiącego w dziecku talentu po stworzenie takich warunków, w których te zdolności będą mogły się swobodnie rozwijać. Przyczynić się do tego może m.in. Akademia Misia Haribo – program społeczny, który od ponad dwóch lat działa na rzecz wspierania wczesnej edukacji poprzez pouczającą zabawę. W ramach programu organizowane są konkursy dla przedszkoli, a na stronie internetowej Akademii można znaleźć propozycje edukacyjnych gier i zabaw dla najmłodszych oraz zestawy ćwiczeń pomocnych w nauce czytania, liczenia i rozpoznawania kolorów.

Mały geniusz
Dzieci obdarzone wybitnym talentem już od wczesnych lat charakteryzuje szybszy rozwój umysłowy, wyższy od przeciętnej poziom zdolności rozumowania, większa samodzielność myślenia oraz oryginalność w rozwiązywaniu stawianych im zadań. Pierwszym krokiem w rozwoju ponadprzeciętnych zdolności dziecka jest bezpośrednia praca z maluchem i motywowanie go do działania. Kolejny etap to zapewnienie odpowiedniej stymulacji, np. poprzez zapisanie przedszkolaka na zajęcia pobudzające jego twórczą aktywność. Talent dziecka rozwinie się bowiem wtedy, kiedy stworzymy ku temu sprzyjające warunki, które zachęcą dziecko do wytrwałości i podejmowania kolejnych prób.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl