Pleśniawki jamy ustnej


Pleśniawki jamy ustnej
2008-01-22
Pleśniawki to bakterie, które zagnieżdżają się głównie w jamie ustnej u dzieci. Jest to zakażenie grzybami Candida albicans.

Wystąpić może u zdrowych noworodków najczęściej na skutek transmisji drożdżaków z pochwy matki do ust dziecka w trakcie porodu. . W wyniku kontaktu z zakażonymi przedmiotami lub osobami dochodzić może do zakażenia wtórnego, które ujawnia się później. Pleśniawki zajmują podniebienie miękkie, twarde, błonę śluzową policzków, czasem dziąsła i język.

Mają charakter powierzchownych, białych lub białoszarych nalotów przypominających zsiadłe mleko.
Nalotów nie da się łatwo usunąć. Błona śluzowa w pobliżu zmian jest często zaczerwieniona. W przypadkach zaawansowanych pleśniawki mogą szerzyć się na błonę śluzową gardła i przełyku, utrudniać połykanie, powodować chrypkę, świąd i pieczenie śluzówek oraz związany z tym niepokój, rozdrażnienie dziecka i utratę łaknienia.

  • 875E9706


Pleśniawki noworodków ustępują często samoistnie, zwłaszcza, gdy dziecko jest karmione piersią. Jeśli utrzymują się lub proces chorobowy jest rozległy, stosujemy miejscowo środki przeciwgrzybicze zakraplane do jamy ustnej po każdym posiłku (Pimafucin) lub pędzlowanie jamy ustnej (Aphtin, Nystatyna, fiolet gencjany).

Nadesłał:

klaudia777

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl