Przedszkole otwarte na autyzm
Miejsc, w których pomaga się ludziom zmagającym się z autyzmem ciągle brakuje. W Poznaniu to się zmienia – od września o najmłodszych, także tych z różnego rodzaju zaburzeniami rozwojowymi, będzie się troszczyć kolejna instytucja – Przedszkole Integracyjno-Terapeutyczne Miś. Nabór już trwa.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu są obecnie diagnozowane już u dzieci poniżej trzeciego roku życia. To wymaga od rodziców natychmiastowej reakcji. Badania wykazują bowiem, że wczesne rozpoznanie autyzmu i objęcie zmagającej się z nim osoby fachową i intensywną terapią znacząco zwiększa szanse na zniwelowanie wielu jego symptomów. Jednym z miejsc, gdzie w Poznaniu będzie można od teraz szukać pomocy jest Przedszkole Integracyjno-Terapeutyczne Miś. Placówka ogłosiła właśnie nabór na rok 2013/2014.
|
Przedszkole oferuje miejsca przede wszystkim dla dzieci pełnosprawnych, ale i tych z zaburzeniami rozwoju i niepełnosprawnością, a w szczególności ze spektrum autyzmu i całościowymi zaburzeniami rozwoju. – Realizując założenia edukacji włączającej zapewnimy wszystkim dzieciom, niezależnie od ich zdolności i poziomu ich rozwoju psychofizycznego, opiekę i edukację dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb. Proponowane w przedszkolu rozwiązania dydaktyczne i terapeutyczne opieramy na badaniach i założeniach naukowych, a także na wieloletnim doświadczeniu naszych specjalistów – mówi dr Justyna Leszka, Dziekan Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej oraz opiekun merytoryczny Przedszkola Miś. Placówka będzie realizować podstawę programową wychowania przedszkolnego, a dodatkowo także oferować różnorodne zajęcia wspierające rozwój, między innymi zajęcia logopetyczne i teatralno-ruchowe, karate, arteterapię, dogoterapię, naukę czytania metodą sylabową, integrację sensoryczną oraz zajęcia o charakterze terapeutycznym dla dzieci z ryzykiem dysleksji lub z opóźnionym rozwojem mowy. Kadra Przedszkola Miś to nie tylko wykwalifikowani opiekunowie i terapeuci, ale także grupa specjalistów ich wspomagających: neurolog, psycholog, pedagog, logopeda, rehabilitant, terapeuta SI i dietetyk.
Przedszkole Miś wyróżnia to, że zajęcia terapeutyczne dla dzieci autystycznych będą prowadzone w oparciu o metodę neurobiologiczną prof. Jagody Cieszyńskiej ze Szkoły Krakowskiej. Placówka od września będzie także diagnozować dzieci pod kątem autyzmu. – Wiek przedszkolny jest bardzo intensywnym okresem rozwoju dziecka. Wtedy właśnie wyjątkowo istotne jest wspomaganie jego rozwoju i wrażliwość na wszelkie ewentualne zaburzenia. Wczesne rozpoznanie na przykład ryzyka dysleksji bądź zaburzeń lateralizacji pozwala dziecku uniknąć w wieku szkolnym tak powszechnych zaburzeń, jak dysleksja czy dysgrafia – dodaje dr Justyna Leszka.
Dla wszystkich rodziców chcących zapisać swoje dziecko do Przedszkola Miś organizowane są bezpłatne konsultacje. Na spotkanie z dr Justyną Leszka – logopedą i terapeutą – można umówić się telefonicznie pod numerem (61) 222 54 38.
Nadesłał:
malwi_ak
|