Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – w Galerii nad Jeziorem rusza wyjątkowa wystawa


Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – w Galerii nad Jeziorem rusza wyjątkowa wystawa
2024-04-11
Od piątku 5 kwietnia, w pasażu Galerii nad Jeziorem można będzie podziwiać zbiór prac plastycznych, których autorami są dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu. Wystawa twórczości uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koninie, zatytułowana „Przez szczeliny świata – pejzaże wewnętrzne”.

Początek kwietnia to czas, kiedy oczy świata szczególnie zwracają się w kierunku osób z zaburzeniami neurorozwojowymi. W ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który przypada 2 kwietnia, co roku organizowane są różne akcje specjalne mające być znakiem solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami.

Przeczytaj również:

Z tej okazji, 5 kwietnia, w Galerii nad Jeziorem zostanie otwarta wyjątkowa wystawa artystyczna, pod wymownym tytułem „Przez szczeliny świata – pejzaże wewnętrzne”. Prace plastyczne, zaprezentowane na wystawie zostały przygotowane przez dzieci i młodzież z autyzmem, którzy na co dzień są wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka, w Koninie.

W ramach współpracy i integracji ze środowiskiem lokalnym pragniemy przybliżyć szerokiej publiczności twórczość dzieci i młodzieży z autyzmem. Serdecznie zapraszamy mieszkańców miasta na wystawę prac uczniów naszego ośrodka oraz do włączenia się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu poprzez udział w innych wydarzeniach, które szykujemy” – mówi Ewa Maciejewska, koordynator- nauczyciel i wychowawca uczniów z autyzmem, z SOSW im. Janusza Korczaka.

Prace można będzie oglądać od 5 do 12 kwietnia, w pasażu handlowym Galerii nad Jeziorem. To nie pierwszy raz, kiedy galeria solidaryzuje się z osobami ze spektrum autyzmu. Od ubiegłego roku centrum handlowe przyłączyło się do szerokiej akcji „ciche godziny”, co oznacza, że w każdy wtorek, w godzinach 13.00-15.00 reklamy i muzyka w częściach wspólnych galerii zostają wyłączone, by dać osobom z zaburzeniami, większy komfort przebywania w centrum.

Bardzo cieszymy się, że możemy dołączyć do tej ważnej inicjatywy. Wierzymy, że w ten sposób przyczyniamy się do szerzenia świadomości społecznej na temat autyzmu, wśród lokalnej społeczności i dajemy nasz wyraz wsparcia dla wspaniałych działań, jakie podejmuje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, nie tylko od święta, ale i w swojej codziennej pracy” – mówi Elżbieta Cipcer, dyrektor Galerii nad Jeziorem.

Ośrodek jest głównym inicjatorem obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu na terenie Konina. Z inicjatywy SOSW w mieście odbędzie się kilka wydarzeń angażujących uczniów, jak np. happening i zabawy sportowe na Placu Wolności, które zaplanowano na wtorek, 9 kwietnia.  Nie zabraknie także akcji „Zaświeć się na niebiesko” (Light it up blue), którą zapoczątkowała amerykańska organizacja Autism Speaks. Widoczna będzie ona w Koninie w wielu miejscach. Na niebiesko zaświeci się most żelazny im. Józefa Piłsudskiego oraz okna Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Nadesłał:

WartoZobaczyć

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl