Wzrok dzieci: 5 faktów, o których powinien pamiętać każdy rodzic


Wzrok dzieci: 5 faktów, o których powinien pamiętać każdy rodzic
2021-06-01
Rodzice zdają sobie sprawę, że zdrowe oczy i dobry wzrok to kluczowe aspekty dla całościowego rozwoju dziecka. Nie zawsze jednak wiedzą, jak powinna wyglądać dbałość o prawidłowe widzenie ich pociech. Ekspert Vision Express przypomina o pięć faktów istotnych w kompleksowej trosce o dziecięcy wzrok.
 
1.  Pierwsze badanie okulistyczne powinno odbyć się już w okresie niemowlęcym, a kolejne pomiędzy 3. a 5. rokiem życia 

Każde dziecko pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia powinno przejść profilaktyczne  badanie wzroku wykonane przez okulistę. Już na tym etapie możemy bowiem ocenić, czy oko rozwija się prawidłowo oraz czy proces widzenia nie jest zaburzony. 

– Tak małe dziecko nie jest w stanie dokonać oceny tego, jak widzi. Dlatego badanie przeprowadza się z wykorzystaniem tzw. metod obiektywnych, czyli oceny anatomicznej i fizjologicznej oka. Na tym etapie istotny jest także wywiad rodzinny. Natomiast u dzieci w wieku przedszkolnym metody obiektywne uzupełniamy o subiektywną ocenę dokonywaną przez małego pacjenta – wyjaśnia dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.  

2.   Wzrok 6-letniego dziecka powinien być w pełni sprawny

Nasz wzrok w momencie narodzin nie jest w pełni rozwinięty, nie należy więc oczekiwać, że niemowlak czy przedszkolak będą dysponować pełną ostrością widzenia. Proces rozwoju powinien zakończyć się około 6. roku życia.

– Jeżeli po tym okresie zauważymy u dziecka niepokojące objawy jak mrużenie oczu, stałe zbliżanie twarzy do ekranu czy książki na nienaturalną odległość czy brak koncentracji na obserwowanym obrazie, to jest to sygnał alarmowy dla rodzica. W takich przypadkach nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Dlatego, mając na względzie potrzeby tych najmłodszych pacjentów, nasze salony i gabinety specjalistyczne są otwarte także dla nich. Zdajemy sobie sprawę, że nieprawidłowe widzenie upośledza zdolności poznawcze dziecka, ograniczając jego pełny rozwój – zwraca uwagę ekspert.   

3.   Nie wolno dopuścić, by dziecko poczuło awersję do okularów

Dla małego pacjenta informacja o stwierdzonej wadzie wzroku, czyli zostaniu tzw. okularnikiem lub okularnicą, może być niełatwym przeżyciem. Dlatego w takim momencie rodzice powinni wykazać się szczególną wrażliwością i cierpliwością. Należy spokojnie wyjaśnić dziecku, czym jest korekcja wzroku, dlaczego jest tak ważna i w jaki sposób okulary pomogą mu w codziennym funkcjonowaniu. 

– Aby skutecznie przekonać naszą pociechę do stosowania prawidłowej korekcji optycznej możemy powołać się na przykłady lubianych i popularnych bohaterów dziecięcych bajek, książek i filmów, którzy noszą okulary. Warto również pozwolić dziecku wedle gustu wybrać model oprawek okularów, a także odpowiednie gadżety takie jak etui. W salonach Vision Express oferujemy specjalny asortyment kolorowych oprawek oraz dodatków, dzięki którym nasze pociechy łatwiej przyzwyczają się, a nawet przywiązują do swoich okularów. Jeśli do tematu doboru korekcji podejdziemy nakazowo, możemy łatwo zrazić dziecko i sprawić, by po kryjomu zdejmowało okulary, nieświadomie szkodząc swojemu rozwojowi – uczula dr Grabowski.

4.   Dzieci mogą korzystać z soczewek kontaktowych i warto dać im wybór

Dziecięca odwaga i chłonny umysł pozwalają młodszym znacznie szybciej niż dorosłym nabyć nowych umiejętności. Dotyczy to także zakładania soczewek kontaktowych. To, co dorosłej osobie może wydawać się skomplikowane i trudne, dziecku przyjdzie z łatwością.

– Nie ma naukowych przeciwwskazań, by dzieci korzystały z soczewek kontaktowych, pod warunkiem, że potrafią się z nimi odpowiednio obchodzić. Jeśli więc nasz kilkulatek ma stwierdzoną wadę wzroku, a przy tym przejawia zainteresowanie soczewkami to warto pozwolić na wypróbowanie tego rozwiązania do korekcji wzroku. Oczywiście w tym celu należy udać się do specjalisty, który pomoże młodemu pacjentowi zapoznać się z procedurą i zaopiekuje się nim w trakcie podejmowania pierwszych prób. W naszych salonach chętnie gościmy najmłodszych, dzięki czemu dzieci zyskują elastyczność w doborze korekcji na wczesnym etapie ich rozwoju –  zauważa dr Grabowski z Vision Express. 

5.   Dzieci potrzebują okularów przeciwsłonecznych

Najważniejszym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest uchronienie wzroku przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Takiej ochrony potrzebują również oczy dzieci.

 Oczy naszych pociech potrzebują jej nawet bardziej niż oczy dorosłych. Z wiekiem soczewki naszych oczu ulegają w sposób naturalny lekkiemu zmętnieniu, przybierają też żółtawe zabarwienie. Dzięki temu są w stanie blokować część szkodliwych promieni. U dzieci soczewki nie mają tych właściwości, a do oka dostaje się większa ilość niebezpiecznego światła krótkofalowego w zakresie ultrafioletu, narażając m.in. siatkówkę oczu na uszkodzenia i zwiększając ryzyko zmian patologicznych w późniejszym okresie życia. Okulary przeciwsłoneczne z odpowiedniej jakości filtrem UV – tylko takie zapewniają właściwą ochronę – powinny więc stanowić nieodłączny element letniego dziecięcego ekwipunku. Obecnie, ze względu na dostępność i bogaty asortyment, ich zakup nie stanowi już wyzwania – wskazuje ekspert Vision Express.

Nadesłał:

Redakcja PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl