Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dzieci?


2023-11-28
Pierwsze kalendarze adwentowe powstały prawie 100 lat temu. Stworzenie własnego to sposób na kreatywne spędzenie czasu z dziećmi i wprowadzenie ich w magiczny nastrój Bożego Narodzenia.

Dla tych, którzy nie czują się na siłach, by własnoręcznie przygotować kalendarz, Gerber stworzył wyjątkową propozycję z przekąskami dla najmłodszych.

Historia kalendarza adwentowego

Wszystko zaczęło się od małego chłopca o imieniu Gerhard Lang. Jako dziecko z niecierpliwością oczekiwał na nadejście Wigilii, a jego pytania o to, ile dni zostało do Bożego Narodzenia, zaczęły męczyć rodziców. Mama Gerharda postanowiła stworzyć dla niego prosty kalendarz. Na kartonowej planszy umieściła 24 podłużne biszkopty. Każdego dnia chłopiec mógł otwierać jedno okienko i delektować się ciasteczkiem. To proste rozwiązanie sprawiło, że okres oczekiwania na Boże Narodzenie stał się dla niego jeszcze bardziej magiczny.

Pierwsze kalendarze adwentowe

Gdy Gerhard Lang dorósł, postanowił podzielić się swoją piękną rodzinną tradycją z innymi. W 1930 roku rozpoczął produkcję kalendarzy adwentowych, które składały się z 24 okienek, zawierających czekoladki. Ten pomysł okazał się niebywałym sukcesem i szybko zdobył popularność na całym świecie.

Współczesne kalendarze adwentowe dla dzieci są niezwykle zróżnicowane. Kryją w sobie słodycze, zabawki i całą masę innych niespodzianek! Można przygotować też własny kalendarz adwentowy, tworząc tym samym piękne wspomnienia dla swoich pociech i spędzając z nimi kreatywnie czas.

Kalendarz adwentowy dla dzieci DIY

Wspólnie przygotowany adwentowy kalendarz umili maluchowi i rodzicom odliczanie dni do Gwiazdki. To nie tylko zabawa, ale także okazja do tworzenia pięknych rodzinnych wspomnień.

Każdego dnia, otwierając tylko jedno okienko, dziecko uczy się cierpliwości, kontrolowania emocji, ale także rozwija swoją wyobraźnię. Przygotowanie kalendarza adwentowego pozwala przekazywać dzieciom rodzinne tradycje oraz wartości związane z Bożym Narodzeniem. To  okazja do nauki o zwyczajach, śpiewania Maluszkowi kolęd czy opowiadania bajek.

Kalendarz adwentowy własnej roboty nie musi być trudny w przygotowaniu. Wykonując go własnoręcznie można dostosować go do zainteresowań i wieku dziecka, przekształcając adwentowe oczekiwanie w przygodę dla całej rodziny! Oto pomysł na kalendarz adwentowy dla dziecka.

Kalendarz adwentowy na gałązce:

  • Gałązka - potrzebna będzie gałązka lub drewniana listwa, która posłuży jako podstawa kalendarza. Poszukiwanie odpowiedniego kawałka drewna to doskonała okazja na wspólny spacer z dzieckiem. Następnie należy upewnić się, że gałązka jest wystarczająco długa i stabilna. Można ją pomalować lub ozdobić według własnego pomysłu.
  • Małe torebeczki - potrzebne będą papierowe torebki, w których będą schowane niespodzianki. Można je przyozdobić razem z Maluszkiem rysunkami, pieczątkami lub naklejkami, a dla starszych dzieci każdą oznaczyć dodatkowo numerem od 1 do 24. Następnie wystarczy przymocować torebki sznurkiem lub wstążką do gałązki.
  • Niespodzianki - ważne, aby dostosować zawartość woreczków do wieku dziecka. Mogą to być przekąski, drobne zabawki, a dla odrobinę starszych pociech zadania do wykonania lub karteczki z pomysłami na wspólną zabawę.
  • Dekoracja kalendarza - czas nadać kalendarzowi świąteczny wygląd, dodając ozdoby. Mogą to być bombki, lampki czy kolorowe wstążki. To okazja, aby wykorzystać pozostałości z ubiegłego roku, takie jak papiery prezentowe, kokardki i ozdobne sznureczki.

Na koniec wystarczy umieścić gotowy kalendarz w widocznym miejscu, gdzie dziecko będzie mogło łatwo sięgnąć po niespodzianki.

Łatwiejszą do przygotowania alternatywą może być kalendarz adwentowy dla dzieci DIY, który składa się z gotowych papierowych rożków lub domków, pod którymi ukrywa się upominki. Taki kalendarz można ustawić np. na komodzie, stoliku dziecka czy parapecie, gdzie maluszek będzie mógł odkrywać kolejne niespodzianki. To prosty sposób na stworzenie spersonalizowanego kalendarza, który dostarczy obdarowanemu dużo radości.

A może kalendarz specjalnie dla najmłodszych?

Większość kalendarzy adwentowych wypełniają czekoladki. Preferencja do smaku słodkiego jest co prawda wrodzona, ale wczesne doświadczenia mogą wpływać na wybory żywieniowe w późniejszych latach[1]. Zatem chcąc stworzyć kalendarz adwentowy dla dziecka, warto odejść od zwyczaju umieszczania w nim słodyczy.

Kalendarz może zawierać produkty, które pomogą w procesie wprowadzania nowych smaków i konsystencji do diety dziecka - maluszek z pewnością będzie zainteresowany każdym z nich. Oto kilka przykładów, co może znaleźć się w takim kalendarzu:

  • Akcesoria do rozszerzania diety - w okienkach mogą pojawić się fartuszek, kubek do nauki picia czy talerz silikonowy z przyssawką.
  • Chrupeczki - rozszerzanie diety to nie tylko poznawanie nowych smaków, lecz także nauka żucia i gryzienia. Dzięki chrupkom o dopasowanej konsystencji, może być to łatwiejsze.
  • Musy w tubkach - różnorodne owocowe i owocowo-warzywne deserki zachęcą dziecko do próbowania nieznanych smaków.

NOWOŚĆ - Kalendarz adwentowy Gerber

Ci, którzy nie chcą własnoręcznie przygotowywać kalendarza adwentowego, mogą sięgnąć po gotowe rozwiązania, które umilą ten okres i wprowadzą do domu przedświąteczny nastrój. Kalendarz adwentowy Gerber powstał, by uczynić oczekiwanie na Święta jeszcze bardziej radosnym i... smacznym, szczególnie dla najmłodszych członków rodziny. Kalendarz pełen jest ciekawych smaków bez dodatku cukru*, z których każdy spełnia wymagające normy jakości żywności dla niemowląt i małych dzieci. Maluszki znajdą w nim m.in.

  • 13 musów w tubkach Gerber, zawierających aż 10 różnorodnych owoców i warzyw;
  • 5 ekologicznych deserków Gerber Organic, w tym HelloYogo z jogurtem i płatkami zbóż oraz Wonderfood z czarną porzeczką;
  • 6 przekąsek Gerber Organic przygotowanych na bazie ekologicznych zbóż, w tym chrupki w kształcie gwiazdeczek.

Kalendarz adwentowy Gerber to nie tylko okazja do odkrywania wcześniej nieznanych smaków i budowania zdrowych nawyków żywieniowych. To także propozycja wspólnego spędzenia czasu. Pudełko zawiera szablony 3 bombek do wycięcia, przyozdobienia i wykorzystania jako świąteczne dekoracje lub prezent dla bliskich. Może będzie to dla Was początek tradycji rodzinnego przygotowywania bożonarodzeniowych ozdób?

Kalendarz adwentowy Gerber jest dostępny na stronie programu dla Rodziców Nestlé Baby&me, w zakładce SKLEP.

Jak zaplanować Święta z dzieckiem?

Więcej informacji na temat świętowania z maluszkiem znaleźć można w e-booku "Pierwsze święta z dzieckiem" na stronie Nestlé Baby&me. Podpowiada on, jak przygotować się do tego cudownego czasu i w jaki sposób go celebrować - porusza m.in. temat świątecznych potraw dla malca i mamy karmiącej piersią oraz świątecznych podróży do bliskich.

*produkty zawierają cukry naturalnie występujące w owocach i innych składnikach


[1] Sugar in Infants, Children and Adolescents, A Position Paper of the ESPGHAN, JPGN 2017;65: 681-696

Nadesłał:

Weronika Turkot

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl