Nawodnienie w trzecim trymestrze ciąży – o czym warto pamiętać?
Kiedy do przywitania maluszka na świecie zostają już tylko tygodnie lub dni, organizm przyszłej mamy intensywnie pracuje, by przygotować się do porodu.
O tym, dlaczego warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu szczególnie w tym okresie, opowiada Monika Dorenda-Czuchaj, położna i certyfikowana doradczyni laktacyjna oraz ekspertka marki Mama i ja – wody źródlanej dedykowanej potrzebom kobiet w ciąży, karmiących oraz niemowląt.
W ostatniej fazie ciąży organizm przyszłej mamy jest na pełnych obrotach. Odpowiednie nawodnienie wpływa na utrzymanie właściwego poziomu płynu owodniowego, który nie tylko chroni noworodka, ale również wspiera funkcjonowanie łożyska będącego głównym źródłem składników odżywczych i tlenu dla rozwijającego się dziecka. Regularne sięganie po wodę przyczynia się również do utrzymania właściwego poziomu płynów wspierających funkcjonowanie układu krążenia, co przekłada się na lepsze dotlenienie tkanek. Minimalizuje to ryzyko obrzęków, szczególnie w okolicach kostek i stóp, które często pojawiają się w trzecim trymestrze. Picie wody wspiera nie tylko funkcjonowanie układu pokarmowego, ale także wpływa pozytywnie na ogólne samopoczucie i koncentrację. Dlatego ważne jest, aby nie czekać na pojawienie się pragnienia, które jest późnym sygnałem odwodnienia, podpowiada Monika Dorenda-Czuchaj. Zadbanie o właściwe nawodnienie przynosi również konkretne korzyści na sali porodowej, takie jak utrzymanie nawilżenia błon śluzowych i wsparcie elastyczności mięśni. Regularne nawodnienie wspomaga również termoregulację, co jest istotne podczas wysiłku fizycznego, jakim jest poród, dodaje ekspertka.
Praktyczne wskazówki na co dzień
Dobrym pomysłem jest noszenie przy sobie butelki z wodą, aby móc łatwo po nią sięgnąć w ciągu dnia, np. na spacerze. Można także ustawić przypomnienia w telefonie lub skorzystać z aplikacji, które pomogą kontrolować ilość wypijanych płynów. Smak wody można urozmaicić, dodając do niej np. plasterki cytryny, limonki lub świeże listki mięty. Warto również włączyć do diety nawadniające owoce i warzywa, takie jak arbuzy, ogórki, pomidory czy truskawki, które nie tylko dostarczają płynów, ale również są źródłem cennych witamin i minerałów, dodaje Monika Dorenda-Czuchaj.
Najlepszym wyborem dla przyszłej mamy jest woda źródlana, o niskiej zawartości sodu, która pomaga w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie.
Mama i ja to woda dedykowana potrzebom kobiet w ciąży, a także mam karmiących – nie zawiera żadnych szkodliwych substancji – nawet w minimalnych ilościach. To również doskonała baza do przygotowywania posiłków dla niemowląt. Produkt posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka nr 106/OP.
Monika Dorenda-Czuchaj
Magister położnictwa, specjalistka pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego, doradca laktacyjny, instruktor szkoły rodzenia. Prywatnie mama czwórki dzieci, w tym bliźniąt. Współzałożycielka szczecińskiej Strefy Mamy i Dziecka, czyli miejsca wsparcia, a nie oceniania dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. Monika w Strefie Mamy i Dziecka tworzy poradnie laktacyjną, a także otacza opieką kobiety w trakcie zajęć szkoły rodzenia i wizyt patronażowych.
Woda źródlana Mama i ja
Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.
Strona www: https://wodadladziecka.pl
Cena:
1,5 ltr – 2,49 zł
0,5 ltr sport cap – 1,99 zł
0,35 ltr – 1,59 zł
Nadesłał:
Fly_PR
|