Przedszkole dobrym startem w edukację


Przedszkole dobrym startem w edukację
2016-09-15
Przedszkole jest jednostką opiekuńczo-wychowawczą, której zadania odpowiadają w zasadzie zadaniom żłobków. Różnicą jest oczywiście wiek dzieci, bowiem do przedszkola zapisać można dziecko od 3 roku życia. Istnieją wyjątkowe przypadki, które obniżają ten wiek do 2, 5 lat.

W przedszkolu dziecko pozostaje do rozpoczęcia nauki szkolnej. Zapisywane są tutaj dzieci, których rodzice pracują poza domem i nie mogą zapewnić dziecku opieki w godzinach swojej pracy. W przedszkolu dziecko ma zapewnione nie tylko wyżywienie i kompleksową opiekę, ale także różnego rodzaju zajęcia wspomagające rozwój. Do zajęć takich można zaliczyć naukę języków obcych, taniec, muzykę czy zajęcia plastyczne. Nauka jest bardziej formą zabawy, toteż dziecko chętnie podejmuje aktywność w tych dziedzinach. Dzięki uczestnictwu w takich zajęciach, dziecko jest lepiej przygotowane do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Niektóre dzieci, idąc do szkoły, a wcześniej uczęszczając do przedszkola, potrafią już czytać, liczyć i pisać. To niezwykle ułatwia im dobry start w edukację.

Uczęszczanie do przedszkola, uczy dziecko organizacji i punktualności. Już od najmłodszych lat, bowiem musi ono dopilnować obowiązku, by być na czas, nie spóźniać się i spełniać swoje obowiązki. Wiadomo, że obowiązki te spoczywają głównie na rodzicach, jednak dziecko również odczuwa pewną presję, przez co staje się odpowiedzialne. Do tego uczy się współdziałania w grupie, zwłaszcza poprzez uczestnictwo w zajęciach grupowych, zespołowych. Często na etapie przedszkola wyłaniają się prawdziwe talenty w dziedzinie plastyki czy muzyki, właśnie dzięki wykazaniu się w przedszkolnych aktywnościach. Dzieci, które ukończyły przedszkole są bardziej przystosowane do podjęcia edukacji. Potrafią dostosować się do wymagań, rozumieją, że pewne obowiązki należą do nich, a oni muszą je wypełniać. Przedszkole to prawdziwa lekcja odpowiedzialności za siebie, a także za całą grupę. Te umiejętności są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w grupie rówieśniczej.

Przeczytaj również:


Przedszkolne uzdolnienia

Wiek przedszkolny jest wiekiem, w którym dziecko odkrywa swoje pasje, zainteresowania i talenty. To w dużej mierze właśnie od opiekunów dziecka w przedszkolu zależy, w którą stronę potoczy się rozwój dziecka. Ogromne znaczenie ma prowadzenie zajęć z różnych dziedzin tak, by dziecko miało szansę znalezienia tej swojej, jedynej drogi, którą pójdzie dalej. Rolą opiekuna jest obserwacja dziecka, jego poczynań i odpowiednie kierowanie nimi. Dziecko, które wykazuje większe zainteresowanie plastyką niż np. bieganiem, powinno być zachęcane do rysowania jak najczęściej. To samo tyczy się każdej innej dziedziny, w której dziecko wykazuje zainteresowanie.

Ogromny wpływ na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym ma muzyka. To właśnie na tym etapie życia najczęściej odkrywane są muzyczne talenty. Nic dziwnego, bowiem muzyka jest przedłużeniem mowy, jest najbardziej pierwotną i pierwszą czynnością człowieka. Opiekun prowadzący zajęcia muzyczne powinien przede wszystkim obserwować, czy dziecko posiada poczucie rytmu. Najłatwiej zrobić to przy pomocy instrumentów Orffa, którymi dzieci bardzo chętnie się posługują. Poczucie rytmu u dziecka jest pierwszym znakiem muzycznych uzdolnień. Również śpiew jest niezwykle ważnym wyznacznikiem talentu. Już kilkuletnie dziecko potrafi poprawnie zaśpiewać piosenkę, której wcześniej się nauczyło. Są dzieci, które wykazują się niesłychanym słuchem muzycznym, słyszą konkretną wysokość dźwięku i wyłapują każdą jej zmianę. Zdarzają się również, choć bardzo rzadko, przypadki dzieci ze słuchem absolutnym. Takie dzieci powinno się zachęcić do podjęcia nauki w szkole muzycznej, bowiem talent nie powinien zostać zatracony.

Najważniejszą rolę w rozwoju uzdolnień dziecka na etapie przedszkolnym mają oczywiście rodzice oraz przedszkolni opiekunowie. To właśnie oni zauważają pierwsze sygnały świadczące o predyspozycjach dziecka. Ważne, by takiego malucha nie zniechęcić np. zbyt ciężkimi, długotrwałymi ćwiczeniami. Raz zniechęcone dziecko trudno będzie zachęcić do działania ponownie.

Nadesłał:

Xerven

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl