40. tydzień ciąży – co powinnaś o nim wiedzieć?
40. tydzień ciąży to bez wątpienia moment przełomowy, gdy na świat przychodzi długo oczekiwany maluch.
Warto jednak pamiętać, że dziecko może się urodzić zarówno 2-3 tygodnie wcześniej, jak również później i nie jest to nic niepokojącego. A co warto wiedzieć o tym kluczowym dla ciąży tygodniu?
Płód w 40. tygodniu ciąży
Dziecku w 40. tygodniu ciąży powinno być już w pełni dojrzałe do tego, żeby funkcjonować poza brzuchem mamy. Poza tym cały czas przybiera na wadze. Zwiększa się również obwód jego głowy. Te dwa wskaźniki, jeśli odbiegają od normy, mogą stanowić powód do wykonania cesarskiego cięcia. Waga noworodka po urodzeniu waha się zwykle od 2,7 kg do aż 4 kg, a jego długość od 48 do 56 cm. W 40. tygodniu ciąży dziecko jest już usytuowane nisko w miednicy, czekając na moment, kiedy będzie mogło przyjść na świat. Poza tym jego ruchy nie są już tak mocno wyczuwalne jak wcześniej, gdyż macica dla, ważącego na ogół ponad 3 kg, malucha, staje się po prostu za mała.
40. tydzień ciąży - objawy
W 40. tygodniu ciąży można zaobserwować w organizmie ciężarnej wysoki poziom relaksyny, czyli substancji rozluźniającej więzadła. Może to przyczyniać się do nasilenia bólu w okolicy miednicy lub kręgosłupa. Już trzy tygodnie przed planowanym porodem szyjka macicy staje się cieńsza i bardziej miękka. W ten sposób przygotowuje się do zbliżającego się wielkimi krokami wydarzenia. Do innych typowych objawów w 40. tygodniu ciąży są skurcze łydek, obrzęki nóg, duszności, bóle krzyżowe i pachwinowe.
Sprawdź, jak przebiega 40. tydzień ciąży w BabyBoom.pl.
40. tydzień ciąży - kiedy jechać do szpitala?
Sygnałem, że akcja porodowa właśnie się zaczęła, są regularne, powtarzające się co kilka lub kilkanaście minut skurcze. Następnym powodem udania się do szpitala jest odejście wód płodowych, nawet jeśli nie towarzyszą im skurcze. Kiedy zauważymy plamienie, a tym bardziej krwawienie z dróg rodnych to znak, że trzeba niezwłocznie jechać do szpitala lub wezwać karetkę. Skurcze nieregularne bądź nieprzybierające na sile nie są jeszcze zapowiedzią akcji porodowej, podobnie jak ból występujący jedynie w podbrzuszu. Warto wtedy jeszcze trochę poczekać. Kiedy natomiast już znajdziemy się na sali porodowej, należy mieć świadomość, że zostaniemy poddane wielu badaniom ginekologicznym. Jest to konieczne, aby monitorować stan zdrowia nie tylko dziecka, ale również matki.
40. tydzień ciąży - torba do porodu
40. tydzień ciąży to czas, gdy niemal każda przyszła mama powinna mieć już spakowaną torbę do szpitala. Należy do niej włożyć dokumenty, m.in. dowód osobisty, kartę ciąży i potwierdzenie opłacania składki zdrowotnej, a także wyniki badań z całego przebiegu ciąży. Do porodu bez wątpienia przyda się krótka koszula nocna. Warto jednak pamiętać, że może się ona ubrudzić krwią, więc lepiej nie kupować specjalnie nowej. Po porodzie przydadzą się dwie koszule nocne rozpinane, w których będzie można swobodnie nakarmić dziecko.
Poza tym do torby należy wrzucić szlafrok, dwa biustonosze do karmienia, kilka par majtek i skarpetek, chusteczki nawilżane i jednorazowe, płyn do higieny intymnej, wkładki laktacyjne czy chłonne podpaski. Oprócz tego trzeba pamiętać o przyborach toaletowych czy o ubraniu na wyjście. Nie zaszkodzi także zabrać własnych sztućców czy kubka. Dobrze też pamiętać o telefonie z ładowarką, który pozwoli kontrolować częstotliwość skurczów.
Nadesłał:
JustynaZ
|