Urlop od snu – jak sobie z nim radzić po urodzeniu dziecka?


2022-08-05
Przyjście maluszka na świat to wydarzenie pełne radości, ale też wyzwań. Początkowy okres macierzyństwa wymaga szczególnej uważności na potrzeby dziecka oraz zmiany harmonogramu codziennego życia. Efektem jest często niedobór snu.

O tym, jak sobie z nim radzić, opowiada Aleksandra Łoniewska – ekspertka marki Mama i ja oraz specjalistka od dziecięcego snu i rozwoju.

W trakcie nocy organizm człowieka przechodzi przez różne fazy snu i zasada ta dotyczy również dzieci. Dlatego pierwszym krokiem do uregulowania kwestii związanych z wypoczynkiem jest umiejętność rozróżniania poszczególnych faz.

 

Gdy dziecko śpi, naprzemiennie występują 2 fazy snu. Pierwszą z nich jest płytka faza snu aktywnego – REM, w której trakcie wzmacniane jest dojrzewanie układu nerwowego niemowlęcia. Druga faza – spokojnego, głębokiego snu – nazywa się NREM i umożliwia organizmowi pełną regenerację. To w tej fazie najlepiej jest odkładać maluszka do łóżeczka, najlepiej w jego własnym pokoju – mówi Aleksandra Łoniewska.

 

Faza snu aktywnego u malutkich dzieci

 

Im młodsze jest niemowlę, tym więcej czasu spędza w fazie snu aktywnego, co może powodować komplikacje w zaśnięciu na całą noc. Trzeba pamiętać o tym, że organizm maluszka dopiero uczy się różnych funkcji, a płynne przechodzenie do snu głębokiego jest na początku utrudnione. Skutkiem często jest wybudzanie się i płacz – dziecko potrzebuje dalszego snu i odpoczynku, ale nie potrafi jeszcze przejść w głębszą, spokojną fazę snu.

 

Fazę snu aktywnego charakteryzuje kilka cech, które należy przeczekać. Są to: mruczenie, jęczenie, ssanie, niespokojne oddychanie, ruch paluszkami, uśmiechanie czy marszczenie się – podkreśla Aleksandra Łoniewska.

 

Przed odłożeniem dziecka warto wykonać prosty test, podnosząc jego rączkę. Jeśli rączka swobodnie opadnie, a dziecko nie będzie powstrzymywało swoją siłą tego procesu, oznacza to, że śpi spokojnie i nie powinno się obudzić przy kładzeniu do łóżeczka.

 

Faza snu głębokiego, czyli spokojna regeneracja

 

Dziecko znajdujące się w fazie snu głębokiego jest spokojne i wyciszone. Jego oddech jest regularny, a ciało nie porusza się. To czas, w którym organizm wypoczywa.

 

W pierwszych 3 miesiącach życia maluszka rozkład faz snu aktywnego i głębokiego wynosi po 50%. Między 3 a 6 miesiącem udział fazy snu głębokiego wzrasta do 60%, a między 6 a 12 miesiącem osiąga 65% – podkreśla ekspertka.

 

Po 1 roku życia faza snu głębokiego trwa 70% czasu w całym cyklu snu. Między 2 a 3 rokiem dziecka jest to 73%, a dopiero pomiędzy 3 a 5 rokiem życia sen dziecka zaczyna przypominać sen osoby dorosłej i faza snu głębokiego trwa przez 80% nocy.

 

Jak wspomagać sen maluszka?

 

Przy regulowaniu procesów związanych ze snem bardzo duże znaczenie ma dieta – zarówno karmiącej mamy, jak i dziecka, które ukończyło 6 miesiąc życia. Dzieci powinny jeść ostatni posiłek 40 minut przed snem nocnym, a dorośli – 2 godziny przed położeniem się spać. Dzięki temu procesy trawienne nie powodują zakłóceń snu. Należy pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody, takiej jak np. niegazowana, certyfikowana woda źródlana Mama i ja, opracowana z myślą o potrzebach mam i małych dzieci.

 

Woda pozytywnie wpływa na produkcję kobiecego pokarmu oraz reguluje ważne procesy fizjologiczne. Organizmy mamy i dziecka będą lepiej funkcjonować, zasypiać, odpoczywać, szybciej się regenerować i sprawniej przechodzić z pierwszej fazy snu w drugą, gdy zostaną odpowiednio nawodnione w ciągu dnia. Woda Mama i ja jest niskosodowa i niskozmineralizowana, dzięki czemu może być spożywana przez osoby w każdym wieku, już od pierwszych chwil życia – zaznacza Aleksandra Łoniewska.

 

Urlop od snu jest wpisany w życie mamy, zanim dziecko nauczy się płynnie przechodzić w fazę snu głębokiego. Zadbanie o komfortowe warunki do wypoczynku, zniwelowanie bodźców, odpowiednie nawodnienie oraz zsynchronizowanie czasu odpoczynku z rytmem dobowym maluszka z pewnością pomoże przetrwać ten czas.

 

Aleksandra Łoniewska

Z wykształcenia magister Zarządzania Innowacją, jednak od kilku lat z zamiłowaniem pracuje jako ekspertka snu i rozwoju dzieci do 4 r.ż. oraz prowadzi konsultacje online poświęcone tej tematyce. Ukończyła liczne kursy dotyczące rozwoju dzieci w wieku 0-6 lat oraz przyczyn zaburzeń snu u najmłodszych. Na swoim koncie ma również autorskie przedsięwzięcie opieki edukacji domowo-rozwojowej dzieci do 3 r.ż. a także projekt wywiadów na żywo za pośrednictwem mediów społecznościowych, w których rozmawia z ekspertami z różnych dziedzin - w tym psychologami, położnymi i fizjoterapeutami. Organizuje na Podlasiu cotygodniowe spotkania dla mam (wioska wsparcia) oraz warsztaty leśne dla całych rodzin.

https://bobosenek.com/

 

Woda źródlana Mama i ja

 

Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.

Strona www: https://wodadladziecka.pl/

Cena:

1,5 L – cena: 1,89 zł

0,5 L – cena: 1,49 zł

0,33 L – cena: ok. 1,35 zł

Nadesłał:

Fly_PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl