Wyprawka dla leworęcznego ucznia


Wyprawka dla leworęcznego ucznia
2023-08-21
Liczbę osób leworęcznych w społeczeństwie szacuje się na ok. 15%. Na szczęście ta cecha nie jest już uważana za anomalię i nikt na siłę nie przestawia maluchów na posługiwanie się prawą ręką. Dziś rynek wychodzi naprzeciw ich potrzebom i oferuje produkty szkolno-biurowe, dostosowane do ich potrzeb.

Z badań wiadomo, że osoby leworęczne mają nieco inną, bardziej symetryczną budowę mózgu, co oznacza (w dużym uproszczeniu), że obie jego półkule są dużo bardziej równorzędne niż u osób praworęcznych; różnice w ich aktywności są relatywnie niewielkie. A ponieważ leworęczność nie jest normą, wymaga od mózgu większej pracy nad skoordynowaniem czynności choćby na linii oko-ręka, co skutkuje lepszą stymulacją tego narządu. Dlatego leworęczni lepiej radzą sobie np. z myśleniem analitycznym, mają lepszą pamięć i bardziej rozbudowane słownictwo.

Dlaczego dzieci leworęczne mają trochę „pod górkę”?

Najczęściej problem sprowadza się do zwykłej „techniki” pisania. W języku polskim pisze się i czyta od strony lewej do prawej – praworęczni mają ten „luksus”, że narzędzie pisarskie i ręka podążają tym schematem za napisaną czy narysowaną linią, nie zasłaniając jej. Osoby leworęczne niestety ją zasłaniają, nie widząc przez chwilę efektów. Jeśli posługują się nieprzystosowanymi do leworęczności przyborami, mogą nabrać złych nawyków, jak choćby nienaturalne wyginanie czy unoszenie dłoni. Przez to pisanie czy rysowanie nie będzie dla nich czynnością ani wygodną, ani lubianą czy tym bardziej relaksującą, bo prowadzi do wzmożonego napięcia mięśni, co na dłuższą metę jest po prostu bolesne. Bywa, że dziecko pracuje wtedy bardzo wolno, nie nadąża za poleceniami nauczyciela, popełnia więcej błędów, np. opuszcza czy przestawia literki.

Klucz do sukcesu – dobre nastawienie i przybory zaprojektowane dla leworęcznych

Zalecenia do pracy z dziećmi leworęcznymi opracowała już ponad 30 lat temu prof. Marta Bogdanowicz, wybitna polska kliniczna psycholog dziecięca. Obejmują one przede wszystkim: właściwą postawę wobec leworęczności, tzn. niedawanie dziecku odczuć, że w jakimkolwiek stopniu jest inne, wczesna diagnoza – najpóźniej w wieku 5-6 lat, opanowanie prawidłowej postawy ciała podczas pisania, ćwiczenia odprężające, wypracowanie właściwego ułożenia zeszytu oraz wybór odpowiednich narzędzi pisarskich. Tych na szczęście jest na rynku coraz więcej, w cenach nieodbiegających od przyborów standardowych.

Ołówek na dobry początek

Wielu nauczycieli w klasie I rozpoczyna naukę pisania ołówkiem. Dla dzieci leworęcznych lepiej wybierać takie, które mają twardszy grafit, czyli HB lub nawet H1. Miękki, choć płynniej przesuwa się po papierze, może ulec rozmazaniu. Dodatkowo dla małych uczniów, którzy muszą jeszcze opanować prawidłowy chwyt pisarski, warto wybrać ołówek o grubszym przekroju, np. trójkątnym, który stabilnie leży w dłoni, wymuszając prawidłowy układ palców, jak ołówek do nauki pisania BIC® Kids Evolution. Warto też postawić na ołówki ze wzmocnionym, odpornym na złamania grafitem, w obudowie bezdrzewnej, które są dla dzieci superbezpieczne – w razie złamania nie pozostawiają drzazg, są też odporne na żucie i nietoksyczne, co więcej – ekologiczne, jak BIC® Evolution Triangle. 

Ergonomiczne pióro wieczne

Coraz więcej szkół jako narzędzie na nauki pisania wprowadza pióro wieczne, aby wyrobić u dzieci czytelny i staranny charakter pisma. Takie pióra powinny być przede wszystkim lekkie i posiadać wyprofilowany trójkątny uchwyt utrwalający prawidłowe ułożenie palców, zapewniający komfort pisania. Dodatkowymi atutami będą tu wytrzymała irydowa stalówka, gwarantująca płynne i gładkie pisanie, a także łatwo wymienialne naboje z szybko schnącym tuszem, który nigdy się nie rozlewa i nie brudzi palców. Wszystkie te atuty posiadają pióra wieczne BIC® Easy Clic. Ich dodatkową zaletą są bardzo estetyczne obudowy z wytrzymałego tworzywa, dostępne w trzech miksach kolorystycznych: różowo-niebieskim, niebiesko-żółtym i zielono-różowym.

Superszybko schnący długopis żelowy

Dziecko leworęczne, które opanowało już sztukę pisania, może także sięgnąć po długopis ze specjalnie opracowanym, niezwykle szybko schnącym tuszem, którego nie sposób rozmazać. Taki jak BIC® Intensity Quick Dry Gel, dostępny w aż 13 kolorach, w tym tak nietypowych jak pomarańczowy, fioletowy czy seledynowy. Są idealne do rysowania szlaczków!

Co z przyborami do kolorowania?

Leworęcznym dzieciom najlepiej kupować kredki o grubszych trójkątnych korpusach, które utrwalają prawidłowe ułożenie palców, ułatwiają ćwiczenie właściwego chwytu pisarskiego i podnoszą komfort użytkowania. A do tego mają dobrze napigmentowany i odporny na złamania grafit, jak BIC® Kids ECOlutions Evolutions Triangle. Warto je wybrać także z tego względu, że w 35% powstały z materiałów z recyklingu, a obudowa z syntetycznej żywicy jest odporna na żucie i nie pozostawia niebezpiecznych drzazg w razie złamania. Kolorowanie nimi to prawdziwa frajda – bardzo dobrze kryją powierzchnię i przyciągają oko żywymi kolorami.

Bezpieczne wycinanie

W ćwiczeniu sprawności manualnej ważną rolę odgrywają również nożyczki. Dla małych lewych rączek najlepsze są lekkie i łatwe w manewrowaniu, jak BIC® Comfort 13 cm, z zielono-niebieskim, miękkim gumowym wykończeniem, dzięki któremu idealnie leżą w dłoni i zapewniają wysoki komfort użytkowania. Sprawdzają się zarówno w podstawowych plastycznych aktywnościach, jak i przy kreatywnych wycinankach. Są trwałe i bezpieczne, z zaokrąglonymi końcówkami, które chronią przed zranieniem.

Z produktami BIC® skompletowanie wyprawki dla leworęcznego małego ucznia nie będzie żadnym problemem – produkty dostępne są w supermarketach, dyskontach i papiernikach na terenie całej Polski, a także w sprzedaży internetowej. Ich ceny nie są wyższe niż przyborów standardowych, zaś jakość pozwoli na długotrwałe używanie.

Polecamy:

BIC® Kids Evolution grafitowy ołówek do nauki pisania

Bezpieczny ołówek grafitowy idealny dla uczniów stawiających pierwsze literki. Dzięki widocznej linii, wskazującej jak prawidłowo ułożyć palce, i trójkątnemu korpusowi, wspiera naukę prawidłowego chwytu pisarskiego. Posiada miejsce na spersonalizowany podpis. Wygodny dla prawo- i leworęcznych dzieci. W przypadku złamania, ołówek nie zostawia drzazg, ponieważ został wykonany z żywicy syntetycznej. Dostępny w dwóch kolorach obudowy - niebieskim i różowym. BIC Polska, cena det. ok. 5,69 zł/2 szt. 

Ekologiczny ołówek BIC® Evolution Triangle

Przyjazne dla środowiska, bezdrzewne ołówki grafitowe. Wykonane w 64% z materiałów z recyklingu i opatrzone ekologicznym certyfikatem NF Environnement (NF 400). Praktycznie niezniszczalne, z ultraodpornym grafitem HB. Bardzo bezpieczne dla dzieci - dzięki elastycznym korpusom z żywicy syntetycznej nie pozostawiają drzazg w razie złamania. Idealne do pisania, rysowania czy szkicowania. BIC Polska, cena det. ok. 13,40 zł/4 szt.

Pióro wieczne BIC® Easy Clic Standard

Pióro wieczne BIC® Easy Clic zaprojektowano z myślą o użytku w szkole. Zostało przystosowane dla osób prawo- i leworęcznych. Ergonomiczny trójkątny uchwyt pomaga prawidłowo ułożyć palce w czasie pisania, dzięki czemu ta czynność staje się dla uczniów komfortowa. Średniej grubości stalówka zapewnia gładkość i płynność pisania. Pomyślano także o wygodzie i łatwości wymiany wkładu – unikatowy boczny mechanizm sprawia, że włożenie nowego krótkiego naboju trwa dosłownie sekundę. Pióro wieczne BIC® Easy Click™ dostępne jest w trzech zestawach kolorystycznych obudowy w żywych odcieniach, pojedynczo w opakowaniach typu blister lub pudełkach 20 szt. BIC Polska, cena det. ok. 30 zł/szt.

BIC® Intensity Quick Dry, szybkoschnący długopis żelowy

Automatyczny długopis żelowy o średniej grubości końcówce, dostępny w szerokim wyborze 13 żywych kolorów. Idealny do rysowania szlaczków i bazgrania. Wyjątkowo szybkoschnący tusz nie rozmazuje się podczas pisania, zapewniając wysoki komfort użytkowania. Bardzo praktyczny i komfortowy; świetnie leży w ręce, dzięki w pełni gumowanej obudowie. Nowoczesny i ergonomicznie zaprojektowany jest doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy cenią dobry design, niezawodność i aspekty praktyczne produktów piśmienniczych. Pisz, rysuj, twórz tak, jak lubisz! BIC® Polska, cena det. ok. 12,40 zł/szt.

Ekologiczne kredki ołówkowe BIC® Kids ECOlutions Evolutions Triangle

Bezpieczne i wytrzymałe bezdrzewne kredki ołówkowe dla dzieci już od 2. roku życia. Trójkątny kształt korpusu sprzyja kształtowaniu prawidłowego chwytu pisarskiego. Nie pozostawiają drzazg w przypadku złamania, a 35% materiału użytego do ich produkcji pochodzi z recyklingu. Posiadają francuski znak ekologiczny NF Environnement (NF 400). Dwanaście żywych kolorów rozbudzi wyobraźnię każdego malucha! BIC Polska, cena det. ok. 25,10 zł

Nożyczki BIC® Comfort 13 cm

Lekkie, trwałe i bezpieczne nożyczki dla najmłodszych, początkujących użytkowników. Poręczne i wygodne, dzięki miękkim gumowym uchwytom. Idealnie leżą w małej dziecięcej dłoni, zapewniając wysoki komfort użytkowania. W sam raz do kreatywnych wycinanek, czy podstawowych aktywności plastycznych w domu i szkole. Dostępne w trzech wariantach kolorystycznych: dla dzieci leworęcznych przeznaczone są te w kolorze zielono-niebieskim. Świetnie zaprojektowane z myślą o maksymalnej wygodzie. BIC Polska, cena det. ok. 18,50 zł/szt.

 

Nadesłał:

KMC

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl