Jak leczyć zapalenie zatok u dzieci?


2017-02-03
U dzieci przewlekłość chorób zatok jest również znaczącym problemem, aż 1/3 badanych matek dzieci chorujących na zatoki przyznaje, że ich dzieci cierpią na te dolegliwości od co najmniej dwóch lat. Matki, częściej niż pozostali, przy wyborze leczenia kierują się rekomendacją farmaceuty.

U dzieci zapalenie zatok dzieli się na ostre i przewlekłe. Ostre bakteryjne zapalenie zatok to infekcja, która trwa ponad 10 dni, ale nie dłużej niż 12 tygodni. Na fakt, że przyczyną infekcji są bakterie, wskazuje również nasilenie objawów po 5 dniach. Przy przewlekłym zapaleniu zatok objawy utrzymują się ponad 12 tygodni, zwykle o średnim nasileniu. W obu przypadkach nie należy lekceważyć pierwszych objawów, gdyż może to spowodować późniejsze powikłania u dziecka.  

 

 

Jakie są najczęstsze objawy?

 

Aż 72% matek dzieci cierpiących na zatoki przyznaje, że najczęstszą dolegliwością jest niedrożność nosa. Dokuczliwy dla dzieci jest również wodnisty katar (57% respondentów). Często zapaleniu zatok towarzyszy gorączka lub stan podgorączkowy (47%) oraz ogólne osłabienie organizmu (44%). Wydzielina nie zawsze musi wyciekać z nosa, aż 40% matek dzieci chorujących na zatoki przyznało, że dużym problemem jest wydzielina spływająca po tylnej stronie gardła. Zatyka przejścia między zatokami i nosem i twory idealne warunki do rozwoju bakterii. Nieleczony problem może prowadzić nawet do zapalenia oczodołu i opon mózgowo-rdzeniowych.

 

 

Jakie metody leczenia są najczęściej stosowane?

 

         Najważniejsze, aby nauczyć dziecko wydmuchiwania nosa, by pozbyć się wydzieliny z zatok. Najczęściej matki wybierają leki rozrzedzające zgęstniałą wydzielinę (89% respondentów) oraz leki przeciwzapalne (80%). Po polecane przez lekarzy leki pochodzenia roślinnego sięga 77%. Matki często stosują bezpieczne metody jak inhalacje ziołowe (74%), czy ciepłe okłady (73%), które nie mają potwierdzonej skuteczności. Podobnie jest z suplementami diety, sięga po nie aż 76%. Najmniejszą popularnością cieszą się antybiotyki. Wybiera je jedynie 26% matek dzieci chorych na zatoki. Ta metoda jest również uznawana za najbardziej skuteczną, a zarazem mająca najwięcej skutków ubocznych. 

 

W przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych leczenie obejmuje płukanie nosa roztworami soli oraz glikokortykosteroidy donosowe.  Aby ulżyć dzieciom w trudnościach z oddychaniem, związanych z zatkanym nosem można rozważyć zastosowanie leków sekreto litycznych. Warto skorzystać z fitoterapii, czyli terapii za pomocą leków pochodzenia roślinnego, których skuteczność potwierdzona jest badaniami klinicznymi. Należy jednak uważać, po co sięgamy w aptece, czy są to leki, czy suplementy. Pamiętajmy, że lek leczy, a suplement jedynie uzupełnia. Można rozważyć, antybiotykoterapię, zazwyczaj przez dwa tygodnie, a w razie potrzeby przedłużyć leczenie na kolejne dwa tygodnie.

W przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych istotne jest ograniczenie narażenia na infekcje górnych dróg oddechowych i ekspozycji na zanieczyszczenia, w tym dym tytoniowy.

 

Wiecej porad na: www.leczzatoki.pl 

Nadesłał:

Lensomai_Media

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl