Policja rodzicielska: bycie „złym gliną” nie ochroni dzieci przed zagrożeniami online
Zagrożenia związane z dorastaniem w świecie cyfrowym to nie jedyny problem spędzający sen z powiek rodziców — poważnym powodem do niepokoju jest również czas, jaki dzieci spędzają online.
Aby chronić swoje dzieci przed zagrożeniami online, jedna trzecia rodziców ogranicza im ilość czasu, jaki mogą poświęcić na aktywność internetową. Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab oraz B2B International pokazuje, że nie zawsze jest to skuteczna metoda ochrony dzieci online.
|
Zaangażowanie w interakcje internetowe wśród młodego pokolenia sprawia, że jedna trzecia (33%) rodziców martwi się o to, że ich dzieci mogą uzależnić się od internetu. O tym, że nie jest to bezpodstawna obawa, świadczą wyniki badania Kaspersky Lab oraz B2B International, które pokazują, że według rodziców jedna na dziesięć (12%) osób poniżej 18 roku życia jest uzależniona od internetu. Oprócz obawy dotyczącej oglądania nieodpowiednich lub drastycznych treści przez dzieci (36%) oraz komunikowania się z nieznajomymi (32%) dorosłych niepokoi również brak umiejętności zdystansowania się dzieci wobec świata online.
Zważywszy na to, że ponad połowa rodziców (51%) uważa, że liczba zagrożeń online, na jakie są narażone ich dzieci, wzrasta, istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa online, jest czas, jaki spędzają one online. Obawy te skłoniły 33% rodziców do ograniczenia czasu, w którym dzieci mogą korzystać z internetu.
Jednak ograniczenie czasu spędzanego online niekoniecznie chroni dzieci przed zagrożeniami. W ciągu 12 miesięcy 44% dzieci zetknęło się z co najmniej jednym zagrożeniem online, natomiast jedno dziecko na dziesięć uzyskało dostęp do nieodpowiednich treści (12%) lub miało kontakt ze szkodliwym oprogramowaniem lub wirusami (10%).
Dlatego alternatywą dla rodziców mogłoby być skoncentrowanie się na innych sposobach wspierania swoich dzieci, np. poprzez edukację. Ponad jedna trzecia (37%) rodziców regularnie rozmawia ze swoimi dziećmi, aby zwiększyć ich świadomość na temat zagrożeń online, podczas gdy 31% próbuje je nadzorować, kiedy przebywają online. W ten sposób, jako uzupełnienie działań edukacyjnych, rodzice mogą zwrócić uwagę na wszelkie potencjalne zagrożenia.
Rodzice chcą chronić swoje dzieci, jednak ograniczenie dostępu do świata online niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem. Zarówno edukacja, jak i komunikacja odgrywają istotną rolę w zapewnieniu bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu przez dzieci — powiedział Dmitrij Aleszin, zastępca dyrektora ds. marketingu produktu, Kaspersky Lab. Równie ważne jest stosowanie oprogramowania w celu zwiększenia ochrony. Ograniczenie czasu spędzanego online jest kluczowym elementem procesu, ale nie odniesie skutku, jeśli będzie stosowane jako jedyna metoda. Technologia może pomóc zmniejszyć zagrożenia, pozwalając dzieciom bezpiecznie eksplorować wszystkie pozytywne aspekty internetu oraz rozwijać swoje umiejętności cyfrowe, nie martwiąc się cyberzagrożeniami.
Kaspersky Safe Kids pozwala rodzicom stosować skuteczniejsze podejście do zapewnienia bezpieczeństwa swoim dzieciom przed zagrożeniami, jakie czyhają online. Dzięki temu rozwiązaniu rodzice mogą albo zablokować dostęp do określonych aplikacji i stron internetowych, albo pomóc dzieciom samodzielnie zyskać większą świadomość zagrożeń poprzez ostrzeżenia o tym, że strony, na które zamierzają wejść, są ryzykowne i mogą zawierać niebezpieczne treści. Od nałożenia ograniczeń czasowych poprzez monitorowanie aktywności online, Safe Kids może zapewnić dodatkową warstwę opieki, jakiej potrzebują rodzice, aby w pełni chronić swoje dzieci przed zagrożeniami, które istnieją i nieustannie ewoluują online.
Narzędzie Kaspersky Safe Kids jest dostępne dla systemów Windows, macOS, Android oraz iOS i występuje w dwóch wersjach: bezpłatnej oraz premium. Więcej informacji o produkcie znajduje się na stromnie http://kaspersky.pl/safe-kids.
Pełny raport poświęcony zagrożeniom dla konsumentów, który został wykorzystany w niniejszej informacji prasowej, jest dostępny na stronie https://r.kaspersky.pl/G6xVe.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła. Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.