Wartościowy przysmak dla całej rodziny. Makaron kolejnym bohaterem kampanii „Zboże smakuje i inspir
Dzieci uwielbiają makaron - nic w tym dziwnego! Spaghetti z sosem pomidorowym i klopsikami, kokardki z sosem serowym czy świderki z białym twarogiem to tylko kilka pomysłów na smaczne i pożywne dania, które pokocha większość najmłodszych.
Różnorodne formy, kolory i łatwość przygotowania sprawiają, że może on być wykorzystany w kuchni na wiele sposobów i stanowić podstawę różnych posiłków dla każdego domownika. Kampania „Zboże smakuje i inspiruje” zachęca do włączania makaronu do codziennej diety całej rodziny!
Świderki, rurki, kokardki, nitki, muszelki i wiele innych form, dają nieograniczone możliwości na stworzenie kreatywnych posiłków, które będą rozpływać się w ustach dzieci. Makaron może być składnikiem wszelkiego rodzaju zup: pomidorowej czy rosołu, a także drugiego dania lub deseru. Dodatkowo, makarony można ze sobą dowolnie mieszać, a także łączyć je z wieloma produktami. Warto np. dodać do nich warzywa, które zwykle nie znajdują się na pierwszym miejscu w upodobaniach kulinarnych dziecka. Dzięki temu każde danie będzie urozmaicone i pełnowartościowe, a maluchy będą mogły za każdym razem odkrywać zupełnie nowe smaki.
– Makarony mogą dostarczać nam i naszym dzieciom składników odżywczych, takich jak węglowodany złożone, błonnik pokarmowy, mangan, fosfor czy żelazo. W połączeniu ze zdrowym trybem życia i przy zachowaniu zbilansowanej diety makarony są więc jednym z niezwykle cennych źródeł energii. Produkty zbożowe, w tym makarony nie przez przypadek znalazły się na podium Piramidy Zdrowego Żywienia opracowanej przez IŻŻ. Zaraz za aktywnością fizyczną, owocami i warzywami, powinny stanowić podstawę naszej diety – przekonuje dietetyk i ekspert kampanii „Zboże smakuje i inspiruje” Ania Jelonek.
Z wyników badania przeprowadzonego przez Krajową Federację Producentów Zbóż na potrzeby kampanii „Zboże smakuje i inspiruje” wynika, że tylko 34% Polek spożywa obiad lub podwieczorek wspólnie ze swoimi dziećmi. Jeszcze mniej matek w Polsce jada razem z dziećmi kolacje.[1] Makaron to jedna z najpopularniejszych potraw na polskich stołach. Dostarcza on wielu wartościowych składników zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Warto to wykorzystać i przy jednym stole, dzięki makaronowi w znakomity sposób połączyć gusta i potrzeby każdego członka rodziny.
Makaronowe posiłki to świetny sposób na rodzinny obiad. Makarony pełnoziarniste zawierają mangan, który przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego naszego organizmu, co z pewnością docenią zarówno młodsi, jak i starsi domownicy. To, z czym połączymy makaron zależy już tylko od naszej fantazji. Znakomitymi dodatkami do makaronu są np. sezonowe warzywa, chude mięsa i przeciery warzywne z przyprawami – dodaje dietetyk i ekspert kampanii „Zboże smakuje i inspiruje” Ania Jelonek.
„Zboże smakuje i inspiruje” to druga edycja kampanii, w ramach której prowadzone są działania edukacyjne mające na celu propagowanie wiedzy na temat produktów zbożowych – makaronów, pieczywa, mąk, kasz i płatków. Zbożowe inspiracje i informacje o kampanii dostępne są na stronie http://kfpz.pl/blog-kampanii
Program „Rola pieczywa i przetworów zbożowych w codziennej diecie II” finansowany jest ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Organizatorem programu jest Krajowa Federacja Producentów Zbóż.
Makaron spaghetti z soczystymi klopsikami z mięsa mielonego z zieloną pietruszką.
Składniki:
· 2 łyżki oliwy z oliwek
· 300 g mięsa mielonego
(np. łopatki cielęcej, mielonej wołowiny lub indyka)
· sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
· 1 łyżeczka suszonego oregano
· 1 i 1/2 szklanki (300 g) sosu pomidorowego
· 1/2 puszki (200 g) pomidorów
· 80 g tartego sera (np. cheddar, parmezan)
· 200 g razowego makaronu spaghetti
· warzywa: marchew, cukinia 150 g i zielona pietruszka
· jajko
Przygotowanie:
· Piekarnik nagrzać do 180 stopni.
· Mięso wymieszać i wyrobić dodając sól i pieprz do smaku oraz jajko.
· Wilgotnymi dłońmi odrywać po około pół łyżki mięsa i odkładać na deskę. Następnie formować kuleczki wielkości orzecha włoskiego i obtoczyć je w mące. Na patelnię dodać mięso i dokładnie obsmażyć je z każdej strony. Po około 2 minutach smażenia dodać sos pomidorowy, pomidory z puszki oraz posiekaną bazylię, zagotować. Gotować przez około 20 minut, pod koniec dodając wybrany ser. Spróbować i doprawić ewentualnie solą i oregano.
· W międzyczasie ugotować makaron w osolonej wodzie, ma być lekko twardy.
· Warzywa ugotować na półtwardo na parze.
· Makaron odcedzić i wymieszać z sosem z patelni, wyłożyć do naczynia żaroodpornego. Posypać tartym serem oraz ułożyć warzywa pokrojone na małe kawałki a następnie wstawić do piekarnika (bez przykrycia). Piec przez 25 minut. Posypać zieloną pietruszką. Podawać ze szklanką soku.
Makaronowe inspiracje Piotra Ceranowicza:
Makaron świderki z pesto z jarmużu oraz serkiem mascarpone
Składniki (4 porcje):
· Makaron świderki
· Jarmuż 150 g (liście bez łodyg)
· 100 g twardego sera typu parmezan
· 2 ząbki czosnku
· 100 ml oleju rzepakowego z tłoczenia na zimno
· 100 g mascarpone
· Sól, pieprz
· olej
Przygotowanie:
· 50 g jarmużu smażymy w głębokim oleju by powstały chipsy następnie osączamy je na papierowym ręczniku i posypujemy solą
· Do miski miksera przekładamy pozostały jarmuż, ser, czosnek oraz pestki dyni (30 g) i miksujemy powoli dolewając olejd.mazurek@partnersi.com.pl tel. (022) 858 74 58 w. 95 Marta Gryglewicz Partner of Promotion e-mail: m.gryglewicz@partnersi.com.pl tel. (022) 858 74 58 w. 83 Joanna Tomaszewska Krajowa Federacja Producentów Zbóż e-mail: biuro@kfpz.pl tel. 667 958 199667 958 199 O Krajowej Federacji Producentów Zbóż: Krajowa Federacja Producentów Zbóż jest apolityczną, samofinansującą się organizacją rolniczą, reprezentującą interesy polskich producentów zbóż. Od 2003 r. walczy o prawa ekonomiczne, socjalne i kulturowe swoich członków. Wśród działań strategicznych można wymienić: organizowanie kooperacji branżowej pomiędzy zrzeszonymi w Federacji, wymianę doświadczeń agrotechnicznych i rynkowych, a także zwiększenie możliwości alternatywnego zagospodarowania zbóż oraz eksportu. Członkami Federacji są: 1. Rolnicze Zrzeszenia i Stowarzyszenia Branżowe, 2. Spółki prawa handlowego, 3. Rolnicze Spółdzielnie, 4. Grupy Producenckie wszelkich form prawnych, 5. Gospodarstwa rodzinne. [1] Na podstawie wyników badania ilościowego, przeprowadzonego przez KB Pretendent na potrzeby kampanii „Zboże smakuje i inspiruje” w marcu 2016 na próbie 241 kobiet w wieku powyżej 25 lat.
Nadesłał: