Zalety i wady nosidełek


Zalety i wady nosidełek
2013-07-29
Małe dzieci wymagają stałej opieki rodziców. Muszą oni je mieć na oku cały czas, aby nic im się nie stało. Dlatego bardzo wielu rodziców chwali sobie nosidełka. Ułatwiają one wiele spraw. Przede wszystkim rodzice mogą się z nimi bezpiecznie poruszać i wykonywać wszystkie obowiązki.
Przeczytaj również:
Jednak kij ma zawsze dwa końce. Oprócz zalet jakie posiadają nosidełka, mają także swoje wady. Warto poznać plus i minusy takich rozwiązań.

Łatwo i szybko

Jedną z rzeczy, która przemawia na korzyść nosidełek jest łatwość ich użycia. Wystarczy je założyć na ramiona i umieścić szkraba w środku. Materiały, z których są wykonane, są bardzo miękkie w dotyku i delikatne. 

Jest mnóstwo rodzajów nosidełek dla dzieci, w zależności od upodobań rodziców. Mogą być naramienne usztywniane oraz w postaci chust: tkane, kółkowe, elastyczne, ergonomiczne czy miękkie.

Brzuch do brzucha

Dzięki nim można wybrać pozycję w jakiej dziecko będzie noszone. Oczywiście wszystko jest uzależnione od tego w jakim wieku jest dzidziuś. Niektóre z nich nie lubią leżeć na pleckach, dlatego dobrze sprawdzi się nosidełko, w którym szkrab będzie odwrócony brzuszkiem do brzucha mamy czy taty. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu sprawy, dziecku jest bardzo wygodnie, a rodzic ma obie ręce wolne i może wykonywać inne czynności.

Koniec z kłopotliwym karmieniem

Ponadto świetnie się sprawdzają przy karmieniu dzieci. Pozwalają na dyskretne i komfortowe nakarmienie brzdąca w publicznym miejscu. Dzięki temu karmiące mamy nie muszą się ograniczać. Mogą bez problemu wychodzić na spacer czy do galerii handlowej bez obaw o to, że szybko będą musiały wrócić do domu na karmienie. 

Co więcej, turystyczne nosidełka dla dzieci doskonale sprawdzą się także w podróży. Są bardzo kompaktowe, więc zmieszczą się w każdym bagażu.

Kilka minusów

Jednym z minusów nosidełek, takich jak np. chusty kółkowe jest to, że cała waga dziecka spoczywa na jednym ramieniu rodzica. Jest to znacznym obciążeniem dla pleców i może powodować bóle kręgosłupa. W takim przypadku zaleca się nosidełka dla dzieci na oba ramiona zapinane w pasie, które zapewnią komfort i dziecku i rodzicowi

Lepsza chusta

Inną wadą nosidełek jest niewłaściwa pozycja dziecka podczas noszenia. W przypadku noworodków zaleca noszenie ich w chustach, a  nie usztywnionych nosidełkach. Najlepszą jest pozycja leżąca na plecach, aby zapewnić właściwy ich rozwój. Podbródek dziecka nigdy nie powinien być przyciśnięty do jego klatki piersiowej. Powinna być przestrzeń pomiędzy nimi. Dlatego jeśli już chcemy używać nosidełka najlepiej stosować chusty kołowe, które zapewnią dziecku komfortowe leżenie. 

Tylko 2 godziny

Należy pamiętać, że dziecko nie powinno być noszone w nosidełku dłużej niż 2 godziny. W przypadku nosidełek usztywnianych mogą one być stosowane wtedy, kiedy dziecko może utrzymać samodzielnie główkę.

Oczywiście mowa jest tu o pozycji, kiedy niemowlę jest umieszczone brzuszkiem do brzucha osoby je noszącej. Ta pozycja jest zalecana do 5 miesiąca życia. Dzieci starsze mogą być noszone na plecach, przy zastosowaniu się do wszystkich zasad bezpiecznego noszenia brzdąców.

Tego lepiej unikać

Dobrze  unikać tzw. wisiadeł. Cały ciężar dziecka umieszczonego w wisiadle spoczywa na genitaliach lub spojeniu łonowym, a nóżki zwisają. Nie jest to pozycja odpowiednia dla malucha. 

Niefizjologiczne ułożenie kręgosłupa sprawia, że jest on narażony na duże obciążenie. Ponadto miednica dziecka jest źle ułożona, stawy nie mają odpowiedniej stabilizacji. Może to wpłynąć na niewłaściwy ich rozwój.

Jak widać jest wiele zalet i wad noszenia nosidełek. Jednak nie da się wątpić w to, że znacznie ułatwiają życie rodzicom. Odpowiednie i umiejętne ich stosowanie może ułatwić opiekę nad maluchem, dlatego warto zgłębić temat, aby nie wyrządzić krzywdy brzdącowi nosząc go w nosidełku czy chuście
 
Źródło: sklep LulajBaby.com dostaraczający chusty i nosidełka dziecięce.

Nadesłał:

otoja

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl